PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=852646}

Kim jest Anna?

Inventing Anna
5,8 13 224
oceny
5,8 10 1 13224
4,6 5
ocen krytyków
Kim jest Anna
powrót do forum serialu Kim jest Anna?

Nudny serial o nikim

ocenił(a) serial na 3

Nudny, bez polotu, o brzydkiej dziewczynce z Instagrama zadufanej w sobie jak 90% młodego pokolenia.

istredd1985

Nie sądzę, aby 90% osób zrobiłoby coś takiego...

karlayn3

Wydaje mi się, że 90% dotyczyło zadufania w sobie

foliowykwas

Może doprecyzuję. Nie sądzę aby tych 90% zadufanych w sobie potrafiło zrobić takie rzeczy jakie zrobiła ona. Dlatego uważam, że ten argument jest nietrafiony. I dlatego nie zgadzam się z tym, że serial jest nudny i bez polotu, ponieważ sama historia jest ciekawa, prowadzenie również budujące napięcie. To jest unikatowa historia, ja przynajmniej jako zwykły szarak jestem pod wrażeniem jak można tak zmanipulować innych w tym takie "szychy". Dlatego wciąż fascynują mnie takie umysły socjopatyczne czy psychopatyczne (bo nie mamy tu diagnozy).

karlayn3

Nie oglądałam jeszcze serialu, wiec nie oceniam. Oczywiście wypadałoby obejrzeć dla równowagi po dokumencie o pewnym oszuście. Jasne, że historia może być ciekawa, szczególnie że dotyczy kobiety psychopatki (prawdopodobnie) która ma rozmach, wiele zależy od twórców tak naprawdę, chociaż ja osobiście nie potrafię szczególnie fascynować się ich upośledzonym umysłem który nie potrafi uczyć się na podstawie strachu, zresztą to nie tylko o umysł chodzi

foliowykwas

No widzisz. A mnie jak i wielu pewnie fascynuje pod kątem psychologicznym/psychiatrycznym. Bo takiemu zwykłemu/normalnemu umysłowi ciężko jest to pojąć jak działa taki umysł. Za tym idzie dylemat czy człowiek się rodzi taki czy też jest tak wykreowany przez rzeczywistość, otoczenie, wychowanie, doświadczenie czy to po prostu charakter- co też tutaj w tym serialu jest podjęte. Choć nie daje odpowiedzi, bo jak na ten moment psychologia również nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Można wysuwać jedynie własne wnioski podsuwane nam pod nosek. Oglądałam kiedyś dokument o pewnym gościu, który robił pewne rzeczy związane z adrenaliną i jak zbadali jego mózg to się okazało że właśnie miał uszkodzony jakiś obszar mózgu odpowiedzialny za odczuwanie strachu, A strach jest czymś co nas chroni co daje nam instynkt przetrwania. W innym dokumencie było o tym, że poprzez traumę z dzieciństwa właśnie też zachodzą różne zmiany w mózgu które no różnie mogą wpłynąć na człowieka. Także to jest to co fascynuje sama fizjologia oraz psychologia. Bo takie proste patrzenie na zachowania człowieka bez względu na psychologiczne podstawy jest wg mnie co najmniej głupie a na pewno ignoranckie. To nie prl ani średniowiecze tymbardziej by tłumaczyć ludzkie zachowania głupimi i pozbawionymi logiki przysłowiami. Większość z tych rzeczy tłumaczy psychologia, psychiatria

karlayn3

popełniasz błąd, bo po pierwsze, sam z siebie umysł nie działa! Musisz dać mu paliwo, czyli emocje, odczucia lub urazy. Po drugie jeśli uważasz, że przysłowia są pozbawione logiki, to wcale się nie dziwię, że jesteś tak zafascynowana Anną. Jesteś następną jej ofiarą. Mamy XXI wiek, super technologie, a nadal mamy zbrodnie, złodziejstwo itd. wszystkie rzeczy, które wynikają z pierwotności, z instynktów. Ludzie po prostu rodzą się tacy a nie inni, częściowo są to zaburzenia czysto "mechaniczne" np. uszkodzony mózg, często traumy z dzieciństwa, ale w większości przypadków jest to po prostu zwykła biologia, przyroda.

ginestra

O matko...wiekszych bzdur dawno nie czytałam

karlayn3

Facepalm jak reagujesz na psychologię...

karlayn3

Bzdury piszesz. Są rzeczy, których psychiatria wytłumaczyć nie potrafi. Poza tym nie jest to doskonała i wiarygodna dziedzina nauki. Wciąż w powijakach. Opiera się na założeniach i przypuszczeniach. Psychiatria ewoluowała dopiero od niedawna i chyba nie muszę ci przypominać jej mrocznych dziejów. Sami psychiatrzy podważają nawzajem swoje teorie, doświadczenia. 
Poznając słabe strony człowieka, można go szybko zmanipulować. Sorokin wykorzystała grono ludzi mających parcie na szkło i lans. Zaś z brakiem intelektu i analitycznym myśleniem. Poza tym manipulacja jest obecnie na porządku dziennym, od reklam po obecne czasy pandemii. A to ostatnie pokazało jak łatwo sterować ludźmi pozbawionymi samodzielnego myślenia.

karlayn3

Pełna zgoda

foliowykwas

A dla równowagi obejrzyj ten serial:) oszust z tindera to zwykły krętacz bez większych zawiłości psychologicznych, zwyczajny cwaniak. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z trochę innym typem człowieka. Z resztą jak obejrzysz, pewnie przyznasz mi rację że to zupełnie inny przypadek. :)

ocenił(a) serial na 4
karlayn3

Przepraszam, że wtrącę, ale mylisz się. To są dwa takie same typy oszustów, a już na pewno Anna w niczym nie jest lepsza.
Anna i Simon przyciągali do siebie ludzi swoim urokiem osobistym i bogatym tłem (drogie ciuchy, drogie gadżety, prywatne samoloty, luksusowe podróże, imprezy bez limitu gotówki, wszyscy dookoła ich znają i kochają, a więc muszą być zaufanymi ludźmi, prawda?). Następnie doprowadzali do tego, aby ktoś za nich płacił ("Moja karta nie działa... ścigają mnie źli ludzie... muszę się ukrywać..."). Następnie obiecywali, że zaraz zwrócą pieniądze ("Bank musiał coś schrzanić... zaraz wystawię czek...jestem teraz w podróży, pieniądze przeleję później..."). Udawało im się, bo ich ofiary były łatwowierne, wierzyły w to, co widziały, wierzyły w przyjaźń, miłość, a czasem po prostu były głupie. Oboje byli narcyzami, egoistami i manipulatorami. A po złapaniu oboje twierdzili, że to oni są ofiarami, a świat zmówił się przeciwko nim.

Różnica jest tylko taka, że Anna była dodatkowo psychiczna. Nawet siedząc w więzieniu wciąż wierzyła, czy chciała wierzyć, że bogaty ojciec zaraz zrobi przelew z jej funduszu powierniczego. Todd dobrze powiedział: "Twoje urojenia mają już epickie rozmiary. Dla kogo jest ta farsa? Musi być dla ciebie, bo na pewno nie dla mnie". Dziwię się, że podczas rozprawy nie użył argumentu o niepoczytalności czy problemach psychicznych, bo Anna, zimna manipulatorka, z pewnością je miała.

mippek

zgadzam się w 100%

ocenił(a) serial na 7
karlayn3

Akurat oglądam te dwa filmy tzn. Tinder Swindler i Inventing Anna jeden po drugim. Moje pierwsze wrażenie było takie, że schemat działania Simona był w sumie nieskomplikowany tzn. znalazł w miarę skuteczny sposób na wyciąganie kasy od panienek z Tindera i powielał go do oporu natomiast Anna miała znacznie większy rozmach, dużo ambitniejsze plany i skomplikowaną intrygę.
Dlatego też dziwi mnie trochę, że film o Annie ma na filmwebie niższe oceny.
Tym niemniej jeśli się przyjrzeć faktom to Simon wyciągnął ok 10 baniek USD i poszedł siedzieć na parę miesięcy a Anna jak się okazuje sprzeniewierzyła raptem kilkaset tysięcy USD i poszła siedzieć na 4 lata. Trzeba wprawdzie wziąć pod uwagę, że Simon dostał wyrok na podstawie wyroku sądu w Izraelu gdzie jego operacje były marginalne no ale jednak statystyki miał dużo lepsze.

karlayn3

To sobie zobacz Wynalazczyni na HBO

karlayn3

Zobacz film wynalazczyni dolina krzemowa w kropli krwi, czy jakoś tak, i dokument o fyre festiwal, to są ludzie z tej samej paczki, narcyzi? Psychopaci? o niesamowitej charyzmie, a przy tym jakby odklejeni od rzeczywistości. Oszust z tindera tez pasuje do ich grupki. I polecam książkę 'mądrość psychopatów' duttona. Ci ludzie mają rysy psychopatyczne. To niesamowicie ciekawe jak oni funkcjonują. 

carolotta

Aaa sory za spamowanie ale nie mogę edytować, SPOILER właśnie oglądam 4 odcinek i jest tam info, że Anna mieszkała u Billego Mcfarlanda tego gostka narcyza od fyre festiwal, o którym pisałam wyżej! Ciekawe czy tak było w rzeczywistości czy wstawili to tylko do serialu?

carolotta

Dziękuję za polecenia

carolotta

Gdzie można obejrzeć te dokumenty?

carolotta

Niech wypierdalają z tym swoim funkcjonowaniem

istredd1985

Nudne i bez polotu to jest generalizowanie cech całego pokolenia i ocenianie czyjegoś wyglądu, albo mowienie o dorosłej kobiecie dziewczynka

grajwto

Faktycznie, generalizowanie cech pokolenia jest bez polotu i może może mieć charakter błędu poznawczego. Jednak faktem jest, że zaburzenia typu narcystycznego dotykają coraz większej ilości młodych ludzi i przybierają obecnie postać plagi, co potwierdzałoby tezę o zadufaniu. 90% to hiperbola. Mówienie o dorosłej kobiecie dziewczynka ma na celu zwrócenie uwagi na jej niedojrzałość. Dziękuję pozdrawiam

foliowykwas

Świetny argument szkoda, że błędny. W pokoleniu baby boomer zaburzenie narcystyczne wystepuje statystycznie częściej niz u millenialsow co wielokrotnie udowodniono w badaniach.

grajwto

WTF skąd takie dane XD ok, przyznaję że mało jest
bieżących badań, ale jest na pewno jedno porównujące wyniki z lat 1979-85 i 2000-06 i był wzrost częstości i siły zaburzeń był o 30%. Poza tym ciekawe dlaczego pojawiają się artykuły naukowe typu od narcyzmu jednostki do kultury narcyzmu, i jakoś często przewija mi się temat wzmacniania cech narcystycznych i psychopatycznych przez współczesną kulturę. To tak tylko gwoli ścisłości.

foliowykwas

Z wielu badan psychologicznych w tym z 2021 nie sprzed ponad 40 lat. Polecam wpisac doslownie cokolwiek na ten temat w porownaniu dwoch generacji w Google Scholar XD OK

grajwto

Z moich obliczeń wynika, że sprzed 15 lat a nie 40, poza tym jeśli ma to być porównanie pokoleń to pierwsza próba badań musiała być chyba troszkę wcześniej iks dedede

grajwto

Dobrze proszę Research also indicates that narcissistic behaviors in American society may be increasing (Twenge et al., 2014; Yakeley, 2018) ( akurat tutaj nie wygląda jakby mieli jednoznaczne badania) Nursing Administration Quarterly 46 (1), 45-51, 2022
Research indicates that narcissistic personality disorder and subclinical narcissism may be reaching epidemic proportions within American society. Umiem

foliowykwas

Pojawia się tu wiele wątków. Ciekawa dyskusja.
Ja wspomnę, że psychiatria i psychologia to nie to samo. Psychiatria jest starsza i mocniej związana z medycyną. W psychiatrii zakłada się istnienie choroby/zaburzenia, choć nie zawsze jest możliwa do ścisłego zdiagnozowania jego granica. Diagnozie chorób i zaburzeń służą klasyfikacje DSM i są tam wytyczne, żeby ktoś klasyfikował się do diagnozy. Jasne, stale się to dopracowuje. W DSM mamy dwa rodzaje „narcyzmu”: narcystyczne zaburzenie osobowości i narcystyczny styl osobowości. Mamy też np. antyspołeczne zaburzenie osobowości itp. Natomiast „narcyzm społeczny”, egoizm, kultura samouwielbienia to co innego. To nie są diagnozy psychiatryczne, a socjologia, kulturoznawstwo. I ja bym postawiła inną tezę, że nasza kultura RZECZYWIŚCIE jest przepełniona narcyzmem, samokoncentracją itd., ale nie przekłada się to na zapadalność na zaburzenia o podobnych nazwach, a jedynie na tendencję do wyboru bardziej egoistycznych rozwiązań, jakkolwiek społecznie akceptowanych. I w społecznej akceptacji jest klucz. Osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości czy antyspołecznym nie będzie przestrzegać norm społecznych społeczeństwa narcystycznego, że tak przewrotnie powiem. Przykładowo jak ktoś chce być popularny to polubią innych na facebooku, inny czuje się zobowiązany też polubić, a potem cieszą się jak są lubiani. To właśnie to. Osoba zaburzona polubi tylko dla interesu albo wcale, nie z poczucia „ja cię chwalę ty mnie chwalisz, jesteśmy super”. I tu właśnie rozchodzi się sprawa Anny i 90% instagramerów. Anna najpewniej jest socjopatką. Robi to co jej przynosi satysfakcję. Ma niskie ambicje, bo szuka szybkiej satysfakcji. Wielu instagramerów chce być uwielbianych bo kultura w której masz swoje 5 minut podsuwa taki wzorzec. Chcą osiągnąć coś w życiu i posługują się kulturowymi wzorcami. Inni chcą zarobić i o paradoksie wychodzi im to lepiej niż Annie, bo są przystosowani społecznie. Mają kontrakty na promowanie, budują wizerunek, ale akceptują reguły. Kochają siebie, ale dostosowują się też do innych.

To co fascynuje w socjopacie to to, że są inni od nas. Wydają się wolni od społecznych ograniczeń. Najbardziej fascynują osoby, które są przytłoczone poczuciem co wypada, ale jednocześnie bardzo empatyczne. Z kolei osoby o mocnym ego i dużym respekcie do innych uznają ich jedynie za dziwnych. Dziwią się, że np. Anna nie wykorzystała kontaktów, żeby dostać super pracę. Mnie też to fascynuje.

Przepraszam za długi wpis.

banta

fajnie napisane, ja jestem właśnie osobą, która jest bardzo zależna od opinii i wczuwam się bardzo w problemy innych, ci ludzie są tak różni ode mnie, że to mnie fascynuje. Wydaje mi się, że takimi socjopatami którzy odnieśli sukces są często politycy. Gdybym ja w biedronce kasjerce przy pomyłce 5zł nie oddała to bym potem myślała o tym do wieczora, a jakiś polityk straci miliony, ukradnie drugie tyle i chętnie dwa każdej telewizji po wywiadzie z uśmiechem na ustach.
Myślę, że jednak wygodniej być psychopatą, bo cokolwiek ci się w życiu przydarzy to się za długo tym nie przejmujesz, wstajesz i idziesz dalej. Ciekawe czy oni mogą zapadać na depresję? Jak wygląda cierpienie w ich przypadku, jak wygląda miłość?

banta

Nic nie szkodzi, że długi bo bardzo ciekawy i dobrze się czyta. Dziękuję za ciekawe informacje.

ocenił(a) serial na 7
banta

Bardzo ciekawy wpis. I pouczający. Dziękuję:)

istredd1985

Serial średni, ale co mam jej uroda do czegokolwiek? Nudny komentarz brzydkiego typa.

istredd1985

Dobra staruszku nie denerwuj sie bo jeszcze zawalu dostaniesz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones